Pierwsza warka – weizen

Życie bloga rozpoczyna się z przytupem. 27.01.2014 – data nastawienia pierwszej warki. To dla mnie całkiem spore wydarzenie – nigdy wcześniej tego nie robiłem, więc trochę się denerwuję i mam nadzieję, że piwo wyjdzie przynajmniej pijalne 😉 Co do samej warki: jest to weizen robiony z brewkita firmy Coopers. Zaczęło się od wody:

woda

woda

Do fermentora z kranem poszły najpierw nachmielone już słody:

słody

słody

Po dodaniu cukru, wymieszaniu i napowietrzeniu, na wierzch poszły drożdże. Całość została przykryta pokrywą z rurką fermentacyjną i stoi w temperaturze około 20-22 °C.

fermentor

fermentor

brzeczka

brzeczka

Brzeczka na początku miała 11° BLG. Po solidnym odfermentowaniu powinno to dać piwo pszeniczne o zawartości alkoholu 4.5 – 5%. Zaczęło pracować po mniej więcej 30 godzinach, drożdże wyszły przez rurkę fermentacyjną i zapaskudziły trochę pokrywkę. Musiałem wyczyścić rurkę, ale teraz nie ma już z tym żadnego problemu – dwutlenek węgla radośnie wydostaje się wydając charakterystyczne “bulkanie”. Ten pierwszy wieczór z warzeniem musiał oczywiście zostać zakończony jakimś dobrym piwem, ale to temat na następny raz.

Advertisements

One thought on “Pierwsza warka – weizen

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s