Porter Witnicki

Dorosłem do porterów. Kiedyś piwa ciemne i o karmelowym aromacie, cięższe niż “normalne” zupełnie mi nie podchodziły. Ale, że tylko krowa nie zmienia poglądów, to i portery mają swoje 5 minut. Dzisiaj w szklance Porter Witnicki z Browaru Witnica.

Porter Witnicki

Porter Witnicki

Witnicki jest porterem bałtyckim (niektórzy nazywają ten styl “piwowarskim skarbem Polski”), czyli piwem wywodzącym się ze stoutu. O różnych stylach i zależnościach między nimi chcę kiedyś napisać, więc nie będę teraz wyczerpywał tematu. Już od samego początku dzisiejsze piwo wyróżnia się na tle innych. Otóż nie ma tu czegoś takiego jak klasyczna etykieta i kontretykieta, które są zazwyczaj przyklejane – w tym przypadku i logo browaru, i informacje o piwie są namalowane na butelce. Kiedy jakiś czas temu seryjnie odklejałem etykiety z butelek, zdziwiłem się, że ta nie chciała zejść po odmoczeniu. Teraz zdziwiłbym się, gdyby jednak odeszła. Na kontretykiecie informacja o ekstrakcie: 18.1% – mieści się w granicach stylu (18-22), oraz 8.5% alkoholu.

Porter Witnicki

Porter Witnicki

Po nalaniu wita nas bardzo obfita, średniopęcherzykowa, beżowa piana. W moim przypadku zeszła dość szybko, ale bardzo ładnie oblepiła szkło. Kolor ciemnobrązowy. Z butelki i szklanki wydobywają się aromaty słodowe oraz karmel. Co ważne – przy dość wysokiej zawartości alkoholu nie jest on wyczuwalny. W smaku – słodowość i karmel. Niska goryczka, która niby jest zauważalna, ale nie odgrywa zbyt dużej roli. Ogólnie mam wrażenie, że piwo (jak na porter) jest zbyt lekkie, odrobinę zbyt wodniste. Nie przeszkadza mu to być dobrym piwem, jednak w porównaniu do np. Komesa czuć wyraźną różnicę. Przyczyną może być niższa zawartość ekstraktu.

Podsumowując – dobre piwo na zimę, dobra pijalność, dobrze poukładany (w smaku nie przebija się alkohol) nie aż tak ciężki porter. Jako, że postanowiłem wprowadzić oceny, przyznaję mu 6/10.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s