Bojan Black IPA

Pierwsza blogowa notka o piwie w stylu India Pale Ale. I od razu nieszablonowo, bo IPA czarna z browaru w Bojanowie.

Bojan Black IPA

Bojan Black IPA

Krótkie wprowadzenie na temat samego stylu India Pale Ale. Klasyczne piwo w tym stylu to zrównoważone połączenie słodów z dość intensywnymi aromatami chmielowymi. Niewiele (ale jednak) słodu karmelowego w zasypie daje głęboką miedzianą, ciemnozłotą barwę. Bardzo popularne jest też chmielenie amerykańskimi chmielami (np. Cascade), żeby uzyskać cytrusowe aromaty.

W Bojanowie najwyraźniej przy rozważaniu tej receptury stwierdzono: “aaaa, zaszalejmy”. Rezultatem tych szaleństw jest Black IPA, które już etykietą sugeruje ciemność i chmiele. Jak dla mnie – bomba.

 

Bojan Black IPA

Bojan Black IPA

Jest to druga warka tego piwa, pierwsza podobno była niewypałem (nie próbowałem, opieram się na opiniach internetów) – za jasna jak na Black IPA, za ciemna jak na wersję klasyczną. Lecz co było, a nie jest.. no właśnie. Druga warka jest na rynku, drugą warkę oceniam. Degustowane 15.02.2014.

Piwo jest ciemne. Nie czarne, jak to nazwa sugeruje, ale ciemnobrunatne. Do tego jasna, białobeżowa piana. Przez całą degustację ładnie oblepiała szkło. Muszę przyznać, że mariaż India Pale Ale z ciemnymi słodami wyszedł na dobre i jednym i drugim. W smaku i aromacie czuć dość pełną słodowość z wyraźnymi nutami karmelu, a wszystko to jest przykryte chmielem i jego pochodnymi – cytrusami. To sugeruje pochodzenie amerykańskie, ale nie ma tego jak zweryfikować – nigdzie nie ma informacji o tym, jakie chmiele zostały użyte. Niskie wysycenie wpływa na wysoką pijalność – kolejny plus.

Z informacji technicznych, ekstrakt: 14%, alkohol: 6.0%.

Muszę przyznać, że IPA to styl, który robi największe wrażenie podczas zdawania sobie sprawy z tego, że piwo może mieć zapach. Jeżeli pierwszym piwem tego typu, na które traficie będzie właśnie Bojan, to nie ma się co martwić – to dobrze wykonana robota. Moim ulubionym nie jest, ale nie powstrzymuje mnie to przed poleceniem go do spróbowania. Ode mnie solidne 7/10.

Advertisements

One thought on “Bojan Black IPA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s