Ciechan Porter

Wielka rundka po porterach bałtyckich trwa, Ciechan Porter jest kolejnym okrążeniem.

Ciechan Porter

Ciechan Porter

Ciechan Porter

Ciechan Porter

Różne różniste portery przewijały się już tu do tej pory. Najczęściej pierwszą rzeczą, na którą zwracam uwagę, jeżeli chodzi o ten styl, to ekstrakt. A pół mikrosekundy później zawartość alkoholu. Kilka operacji dodawania, mnożenia, całka po półsferze i wiem już, czy piwo będzie pełne, czy raczej wytrawne i lekkie. W tym przypadku liczby zapowiadały sycącą ucztę (ekstrakt 22%, 9% alkoholu).

Ciechan Porter

Ciechan Porter

Uczta rozpoczęła się już chwilę po nalaniu – ciemnobrunatne, prawie czarne, nieprzejrzyste pod światło piwo zostało ukoronowane piękną, gęstą beżową pianą. Uparta była, nie chciała zejść, a kiedy schodziła – rozpaczliwie trzymała się szkła.

Nos czym prędzej władowałem do szkła – w aromacie palone słody i kawa, z butelki wyraźna kawa. To była zdecydowanie dobra zapowiedź tego, czego spodziewałem się posmakować.

Piwo jest dość pijalne, jak na tak wysoki ekstrakt oraz zawartość alkoholu. Jest bardzo dobrze zbalansowane, procenty są zręcznie ukryte wśród lekkiej goryczki i paloności. Wspomniana już kawa jest też wyczuwalna w smaku – objawia się to charakterystyczną kwaskowatością, taką samą, jak w mocno zaparzonej kawie z ekspresu. Żeby jednak nie było za słodko, to miałem wrażenie, że smak jest nieco niezdecydowany – chciał uciec w każdą ze stron, chciał urwać trochę zewsząd, dać się poznać dominującą nutą z kilku stron. I to spowodowało, że był nieco chaotyczny.

Podsumowując – Ciechan Porter to bardzo dobre piwo. Bardzo solidny przedstawiciel stylu. Bardzo dobrego (IMHO) stylu. W momencie, gdy to piszę najchętniej skoczyłbym do sklepu po 2-3 butelki, zamknął je w ciemnej i chłodnej piwnicy i zapomniał o nich na rok – podejrzewam, że odwdzięczyłoby się to solidnie. Pewnie spróbuję 😉 Tymczasem wystawiam solidne 7/10.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s