Kormoran PLON Brązowy

Kormoran PLON, czyli pierwsza PIPA na blogu.

Kormoran PLON Brązowy

Kormoran PLON Brązowy

PIPA w sensie nie pipa, tylko P-IPA, czyli Polish IPA. Czyli India Pale Ale chmielone tylko i wyłącznie polskimi chmielami. Są PLONy różne, ten (brązowy) jest chmielony Sybillą w wersji suszona szyszka.

Nazwa jest bardzo ciekawa, uwielbiam takie łamigłówki słowne, jakby tu jeszcze jakieś skojarzenie wcisnąć w krótki i chwytliwy wyraz. Mamy więc: PLON – skojarzenie z plonami rolniczymi (jęczmień), a także bardzo chwytliwe hasło PL is ON widniejące na kontretykiecie. Super!

Kormoran PLON Brązowy

Kormoran PLON Brązowy

Piwo, jak już wspomniałem, to India Pale Ale o ekstrakcie 16% i zawartości alkoholu 6%.

Kormoran PLON Brązowy

Kormoran PLON Brązowy

Wyciągnąłem piwo z lodówki, pozwoliłem, żeby się trochę ociepliło. Po nalaniu pokazała się w miarę ładna piana, która jednak nie zabawiła długo. Zapach, jaki wydobywa się ze szkła jest mieszanką słodowo-chmielową, z przewagą tego drugiego. Jest nieco ciężki i duszący.

W smaku jest.. treściwie. Spora pełnia sprawia, że PLON jest naprawdę sycący. Od razu czuć solidną bazę słodową, która jednak nie nadaje piwu słodyczy, a tego charakterystycznego ciężaru. Niskie wysycenie podnosi pijalność, a średnia (do wysokiej) goryczka przypomina, że mamy do czynienia z pochodną stylu India Pale Ale. Goryczka, o czym warto wspomnieć, nie zostaje długo na języku, lecz szybko ulatuje robiąc miejsce na kolejny łyk.

Mam mieszane uczucia, z jednej strony polski chmiel, “bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała; gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała.”. Z drugiej strony niejaka toporność tego piwa powstrzymuje mnie od peanów. Podejrzewam, że dałem mu się za bardzo ocieplić, że kilka stopni Celsjusza w dół znacznie podniosłoby walory. Daję więc 6/10 i pewnie spróbuję do po raz kolejny za jakiś czas, tym razem w niższej temperaturze.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s