Lwówek Porter

Ciemność widzę!

Lwówek Porter

Lwówek Porter

Wspominałem już, że lubię portery? To ciekawa sprawa, jak w czasie zmieniają się smak i preferencje. Kiedyś powiedziałbym, że ten styl jest zbyt gęsty, ciężki i alkoholowy. Teraz – bajka.

Do kolekcji dołącza więc kolejny porter, tym razem z Lwówka. Kilka innych piw z tego browaru przewinęło się ostatnio przez bloga, więc dla kompletu jest i to. Porter bałtycki, 18* Plato, 8.5% alkoholu. Z informacji z etykiety wynika, że będzie dość lekki (jak na ten styl oczywiście).

Kontretykieta zawadiacko przekrzywiona, wygląda to raczej słabo. Ale przecież nie powinno się osądzać książki po okładce. Otwieramy i nalewamy.

Lwówek Porter

Lwówek Porter

Ledwo kapsel odskoczył, a do nosa dostały się fantastyczne wręcz zapachy melanoidynowe – coś a’la przypieczona skórka od chleba i karmel. Wyborne. Aromat wyśmienity.

Lwówek Porter

Lwówek Porter

Przelałem do Teku, piana utrzymała się chwilę dzięki wywiniętej szyjce, ale szybko opadła. Była beżowa, tyle zdążyłem zauważyć. Piwo jest ciemne, prawie czarne.

Spodziewałem się, że będzie lekkie i to się potwierdziło. Nie jest gęste i oleiste, ale nie jest to wadą. Chociaż z drugiej strony odrobinę wyższa treściwość na pewno by nie zaszkodziła. Co ważne – jest dobrze poukładany, alkoholowość nie przebija się na pierwszy plan.

Pierwsze skrzypce, tak jak już wcześniej wspomniałem, grają ciemne nuty karmelowe i palone. Przy wysokim ekstrakcie czuć tą ciemną, słodową bazę. Skontrowana jest ona delikatną goryczką, która pojawia się krótko na końcu.

Bardzo pijalny. Wchodzi gładko i z przyjemnością. Ostrzegam, bo przy wysokiej alkoholowości może się okazać zwodniczy.

Biegiem do sklepu. 8/10

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s