Warzenie – AIPA

Niech się stanie piwo!

Cascade

Cascade

Druga warka domowo robionego piwa zaczęła fermentację 14.04.2014. Wybór tym razem padł na Double American IPA z brewkita Evil Dog kupionego w Browamatorze.

Ale żeby nie było za prosto, dokupiłem też oddzielnie granulat chmielu Cascade, żeby go dodać oprócz tego, co będzie w brewkicie. AIPA na bogato.

Cascade

Cascade

Zacząłem od zdezynfekowania osprzętu – wiadro, pokrywa, łyżka do mieszania. Potem gotowanie chmielu, 8g Cascade wrzucone do gotującej wody spowodowało rozchodzenie się przyjemnego, cytrusowego aromatu po kuchni. Do czasu – w sumie gotowałem go 8 minut, ale od połowy zapach w kuchni (i pośrednio reszcie mieszkania) był duszący.

Potem standard – do wiadra najpierw woda z chmielem, potem ekstrakty słodowe z brewkitu, następnie woda do 23l. Tip na przyszłość: KONIECZNIE trzymać jeden baniak z wodą w lodówce. Uniknę wtedy sytuacji, w której po zalaniu całości brzeczka ma ponad 30 stopni Celsjusza i konieczne jest jej wystawienie na balkon na ponad godzinę, żeby się schłodziła do odpowiedniej dla drożdży temperatury.

Ekstrakt początkowy wyszedł 17* Plato – według opakowania miał być 17.1, o tą 1/10 nie będę się kłócił.

Zasypane drożdżami i odstawione w 20 stopniach Celsjusza. Zaczęło pracować następnego dnia rano, z rurki fermentacyjnej wydobywały się kolejne bulknięcia a razem z nimi grejpfrutowy aromat.

Drożdże musiały mieć fantastyczne warunki, bo po tygodniu brzeczka zeszła do 1* Plato. W międzyczasie do wiadra dorzuciłem woreczki z chmielami Summit i Simcoe (były w zestawie). Przelałem na cichą.

Po tygodniu cichej fermentacji zeszło do 0* Plato. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Okaże się po otwarciu pierwszej butelki.

Zabutelkowane 27.04, do refermentacji dodane 200g nienachmielonego suchego ekstraktu słodowego. Butelki po tygodniu stania w temperaturze pokojowej powędrowały do piwnicy, gdzie będą leżakować przez najbliższe 3 tygodnie.

Dam znać jak wyszło.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s