Jurajskie Stout Czekoladowy

Prehistoryczny stout z czekoladą. Od Jury, takiego okresu ery mezozoicznej. Czy to zbyt naciągane?

Mimo kilku kostek czekolady na etykiecie, faktycznej czekolady (czy nawet ziaren kakaowca) w składzie nie ma. Nie stanowi to jednak problemu, wszak czekoladowe aromaty można uzyskać dobrym, ciemnym słodem w zasypie.

Jurajskie Stout

Jurajskie Stout

Świetny kapsel, taka monumentalna wieża w skali mikro. Alkohol 5.6%, przy 13.1 Plato – dość głębokie odfermentowanie. Piwo powinno być więc dość wytrawne i lekkie. Oby bąbelki nie drapały w gardło. Przelewam.

Jurajskie Stout

Jurajskie Stout

Od razu po otwarciu butelki czuć lekkie melanoidyny (czyli coś a’la pieczona skórka od chleba) – zapach charakterystyczny dla ciemnych słodów. Po przelaniu do pokala te nuty są jakby słabsze, bardziej ulotne.

Piana ładna, dość obfita. Na zdjęciu poniżej wygląda na bardzo poszarpaną – taka była zaraz na początku, żeby potem opaść do niewielkiego kożucha. Kolor prawie czarny, z lekkimi przebłyskami rubinu / ciemnego brązu. Wysycenie niskie.

Jurajskie Stout

Jurajskie Stout

Cóż – na wyrost jest trochę ta nazwa. Czekolady tu jak na lekarstwo – praktycznie w ogóle. W smaku dominuje kawowość, nawet z kwaśnymi nutami. Dodatkowo palone słody i lekki karmel, ale czekolada gdzieś uleciała. Tak, jak wcześniej pisałem – jest wytrawne, nieco wodniste (ale w stoucie to nie błąd).

Finisz raczej gładki, niska goryczka sprawia, że jest to piwo niewyróżniające się. Poprawne, ale obiecujące z etykiety nieco więcej, niż potem dostarczające. Bardziej dla kogoś, kto się chce ze stoutem zaznajomić, raczej kieszeni nie zrujnuje, ale doznań też nie dostarczy w ekstremalnych ilościach.

5/10

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s