Zefir, czyli Polska w natarciu

Wiadomo już, że polska piwna rewolucja stoi amerykańskimi chmielami sypanymi tonami do kadzi warzelnych. Od czasu do czasu trafiają się jednak egzemplarze nieco bardziej PIPA’owate (Polish India Pale Ale), które proponują piwo z lupulinami rodzimymi. Marynka, Sybilla i Lubelski już się wszystkim znudziły, więc czas na rewolucję na polskich chmielach.

Zefir

Zefir

Piwem podręcznikowo nowofalowym jest Zefir z browaru Olimp, ponieważ (jak głosi kontretykieta) to w nim po raz pierwszy użyto nowego polskiego chmielu – Oktawia. Obie nazwy lekkie, zwiewne, opis piwa “Oktawia Pale Ale” skraca się do zgrabnego “opa, opa” – nawet tym udało się browarowi nawiązać do greckiej stylistyki.

Zefir

Zefir

Przechodząc do samej ambrozji – aromat z butelki jest właśnie jak taki zefirek. Zwiewny, ulotny, delikatny. Pierwsze dotarły do nosa aromaty kwiatowe, potem lekko kwaskawa owocowa nuta, a na końcu coś na kształt owocowej herbaty. Wszystko ze sobą ładnie gra i buczy, ale mało w tym charakteru – ot, zefirek.

Na zdjęciach nalane piwo wygląda na mętne, ale jest w miarę klarowne. Bursztynowa barwa cieszy oko. Piana trochę mniej, bo kożuszek jest nikły jak szanse na franka po 2pln. Za to ładnie koronkuje.

Zefir

Zefir

Do poprzednich aromatów, ze szkła dołącza jeszcze ciasteczkowa nuta. Takie herbatniki z owocami.

Pierwszy łyk znów przynosi łagodność. To jest chyba najlepsze określenie “Zefira” jako całości – “łagodne”. Podbudowa słodowa lekko zaznaczona herbatnikowością, ale to przecież nie słody mają grać główną rolę, a Oktawia. Ta lekko kwaskowata nuta, o której wcześniej wspomniałem, okazuje się być bardzo podobna do mirabelki, więc wg mnie ostateczny werdykt to herbatniki z mirabelką. Goryczka baaardzo delikatna, nienarzucająca się. W dodatku ciężko ją scharakteryzować – nie ma tam ani typowych nut żywicznych, ani cytrusowych.
Zefir jako bóg grecki “wiosną budził do życia przyrodę, a upalnym latem przynosił orzeźwiające ochłodzenie”. Olimp nazywając to piwo właśnie tak, doskonale wiedział co robi. Lekkie Pale Ale doskonale sprawdzi się latem, o ile do lata o nim nie zapomnę.

Zefir

Zefir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s